Festiwal Nauki 2017 w G2A Arena. Wstęp bezpłatny [PROGRAM]

W tym roku Festiwal Nauki odbędzie się od 17 do 18 września w G2A Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Będą wynalazki, eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty fizyczne i chemiczne, otwarte wykłady, symulatory lotu i mnóstwo innych atrakcji. 

Organizatorem wydarzenia są firma Pratt&Whitney Rzeszów oraz Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim, G2A Arena oraz Polską Agencją Kosmiczną.

Festiwal Nauki odbywa się w 2015 roku. Pierwsza jego edycja, a wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczestników i wystawców.

Dziś w G2A Arena startuje dwudniowy Festiwal Nauki:

Ideą festiwalu jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. Festiwal Nauki wpisuje się w obchody 80-lecia istnienia Pratt&Whitney Rzeszów, dawnego WSK „PZL-Rzeszów” S.A.

W programie przewidziano liczne naukowe atrakcje.

Poniżej program festiwalu

niedziela, 17 września, wstęp wolny dla wszystkich chętnych.

11.00 – 18.00 – Piknik Naukowy – strefa ze stanowiskami naukowymi, na których zaprezentują się i swoje osiągnięcia organizacje, koła naukowe, instytucje i inne podmioty związane głównie z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi.

11.00 – 18.00 – Wystawy interaktywne – dzięki interaktywnym eksponatom w nowatorski, nietypowy sposób, odwiedzający będą mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i zjawiskami. Dwie interaktywne wystawy o łącznej powierzchni ponad 600 m2, które na co dzień spotkać można w centrach nauki w Polsce i za granicą. Wystawy będą dostępne dla wszystkich odwiedzających.

12.00, 14.00, 16.00 – Wykłady naukowe – prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych. Po raz pierwszy wykłady Politechniki Dziecięcej otwarte będą także dla rodziców i opiekunów.

12.00 – Brr… Bardzo zimno – czyli eksperymenty z ciekłym azotem. Wykład prowadzony przez grupę Szalonych Naukowców z Laboratorium Pana Korka.

14.00 – O luminescencji słów kilka

16.00 – Skąd się biorą kolory

19.00 – 22.00 – „Wieczór z nauką 18+” – wieczorne spotkanie naukowe z ekspertami skierowane wyłącznie do dorosłych. To panel trzech mini wykładów naukowych, w trakcie których poruszymy aktualne tematy i nierzadko kontrowersyjne zagadnienia. To także czas na dyskusję i poszukiwanie odpowiedzi na pytania o współczesny świat. W przerwach stawiamy na dobrą naukową rozrywkę – do dyspozycji uczestników będzie wystawa interaktywna, a także specjalne pokazy naukowe.

poniedziałek, 18 września:

dzień dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

08.30 – 16.00 – Piknik Naukowy strefa ze stanowiskami naukowymi, na których zaprezentują się i swoje osiągnięcia organizacje, koła naukowe, instytucje i inne podmioty związane z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi.

08.30 – 16.00 -Wystawy interaktywne – dzięki interaktywnym eksponatom w nowatorski, nietypowy sposób, odwiedzający będą mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i zjawiskami. Dwie interaktywne wystawy o łącznej powierzchni ponad 600 m2, które na co dzień spotkać można w centrach nauki w Polsce i za granicą. Wystawy będą dostępne dla wszystkich odwiedzających.

08.30 – 11.30 – Wykłady naukowe – prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych. W trakcie panelu odbędą się trzy wykłady skierowane i dostosowane do wieku poszczególnych grup uczestników. Wykłady odbywające się w poniedziałek będą skierowane do grup zorganizowanych ze szkół z całego województwa podkarpackiego i nie tylko.

Na wykłady obowiązuje rejestracja decyduje kolejność zgłoszeń.

08.30 – 09.30 – (szkoły podstawowe) Skąd się biorą kolory

10.00 – 11.30 – (szkoły gimnazjalne) Brr… Bardzo zimno – czyli eksperymenty z ciekłym azotem. Wykład prowadzony przez grupę Szalonych Naukowców z Laboratorium Pana Korka.

11.00 – 12.30 – (szkoły ponadgimnazjalne) Technologia kosmiczna robotyka – odbędą się dwie prelekcje związane z robotyką i technologią kosmiczną, połączone z prezentacjami nowoczesnych, zaawansowanych robotów.

Prelekcje poprowadzą przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej oraz ABB

12.30 – 15.00 – Ogólnopolska Konferencja „Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” – Konferencja dedykowana jest przede wszystkim przedstawicielom kuratoriów oświaty z całej Polski, dyrektorom szkół, nauczycielom oraz reprezentantom firm.

Konferencja współorganizowana jest przez Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” i Podkarpackie Kuratorium Oświaty. W trakcie konferencji omówione zostaną zagadnienia związane z nową rewolucją przemysłową oraz idącą za nią potrzebą zmian w kształceniu zawodowym.

Festiwal Nauki finansowany jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Więcej o: Pratt&Whitney, WSK Rzeszów, Festiwal Nauki, G2A Arena, CWK, centrum wystawienniczo-kongresowe Jasionka, imprezy w Rzeszowie, Dolina Lotnicza

źródło: turystyka.wrotapodkarpackie.pl

Dodaj komentarz