Akcja – Bezpieczna droga do szkoły

Czas letniego wypoczynku dobiegł końca. Po dwumiesięcznej przerwie dzieci i młodzież założą tornistry i wrócą do szkoły. Od pierwszego dnia szkoły podkarpaccy policjanci rozpoczną także akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, już od jutra podkarpaccy policjanci rozpoczną działania „Bezpieczna droga do szkoły”. W tym roku, akcja będzie trwała 5 dni, od 4 do 8 września bieżącego roku.

W ramach prowadzonej akcji, przez najbliższe dni więcej policyjnych patroli będzie w rejonach szkół i przedszkoli. Policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących w pobliżu szkół, szczególnie na przekraczanie przez nich dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieprawidłowe zachowanie kierowców wobec pieszych.

Funkcjonariusze będą prowadzić spotkania profilaktyczne z dziećmi, nauczycielami i ich rodzicami. Policjanci skontrolują autobusy szkolne. Kontrolować będą także pojazdy, którymi dzieci dowożone są do szkół przez rodziców lub opiekunów, pod kątem używania fotelików i pasów bezpieczeństwa.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza uczniów klas pierwszych, zachęcamy rodziców, by rozmawiali z dziećmi o zagrożeniach, jakie mogą spotkać w drodze do szkoły, o sposobach ich unikania, by przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z drogi. Namawiamy rodziców, aby szykując wyprawkę do szkoły, pamiętali o elementach odblaskowych. Plecak, kurtka, czy odblaskowa opaska na rękę, sprawiają, że dziecko jest lepiej widoczne w świetle reflektorów, a przez to bezpieczniejsze.

Dziecku, które zaczyna edukację szkolną, na pewno warto towarzyszyć w jego pierwszej drodze do szkoły. To będzie dobra okazja, by zwrócić uwagę na zagrożenia i mówić o podstawowych zasadach korzystania z drogi, na przykład: dlaczego nie wolno wbiegać na jezdnię, przechodzić na czerwonym świetle, dlaczego należy iść poboczem po lewej stronie jezdni. Warto również objaśnić dziecku znaczenie znaków i sygnałów drogowych, które mija w drodze do szkoły. Dziecko świadome zagrożeń będzie bardziej bezpieczne.

Przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym podkarpaccy policjanci sprawdzali stan infrastruktury drogowej na placach, terenach szkół i przedszkoli. Wszystko po to, aby droga naszych dzieci do szkoły była bezpieczna. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

źródło: policja.pl

Dodaj komentarz